V soboto, 1. julija popoldne, so se v Škalah že sedemnajstič srečali nekdanji prebivalci vasi Škale, ki so se morali izseliti zaradi izkopavanja premoga. Društvo REVIVAS je kot glavni organizator srečanja pripravilo pester program za preseljene, vabljene goste in druge obiskovalce. V gasilskem domu Škale so bile na ogled tri razstave: Predniki v Škalah (razstava rodovnikov družin, povezanih s Škalami), Škale nekoč (izbor starih fotografij) ter Odkopavanje premoga na območju vasi Škale in spremembe na površju (prikaz na topografskih kartah in ortofoto posnetkih). Slednja je od 10. 7. do konca avgusta na ogled tudi v Knjižnici Velenje, na sončni steni. V času prireditve in naslednji dan, 2. 7., so bili avtorji in soustvarjalci razstav na razpolago za vprašanja in pojasnila.
Sprejem preseljenih in drugih vabljenih gostov je potekal pri brunarici ob gasilskem domu. Članice sekcije izdelovalk rož iz krep papirja so vsem pripele rdeč nageljček, poskrbljeno pa je bilo tudi za prigrizek in osvežitev. Obiskovalci so si lahko že pred začetkom uradnega dela ogledali razstave v gasilskem domu ter ponudbo na stojnicah, na katerih so se predstavljali lokalni ponudniki in sekcija izdelovalk rož, večina pa je izkoristila čas za klepet in obujanje spominov v prijetni senci. Po obveznem fotografiranju »na stopnicah-v Škalah« pa so se napotili v dvorano gasilskega doma, kjer je potekala kratka svečanost.
Zbrane je uvodoma nagovoril začetnik in organizator prvih 13 srečanj, Herman Arlič. S prisotnimi je delil spomine na prvo srečanje leta 1982 in poudaril, da oškodovanci in organizatorji srečanj ne bi smeli pozabiti na povzročitelja pogrezanja in bi morali vztrajati pri ustreznih povračilih za nastalo škodo. Prisotne sta pozdravila še Breda Kolar, podžupanja Mestne občine Velenje ter Božidar Repnik, predsednik Sveta KS Škale-Hrastovec. Slednji je besedo predal Oskarju Sovincu, avtorju stenske slike starih Škal, ki od letos krasi veliko dvorano gasilskega doma in je bila s tem uradno predana namenu. V imenu organizatorja letošnjega srečanja, društva REVIVAS Škale, je spregovorila njegova predsednica Vera Pogačar. Zahvalila se je vsem, ki so društvu pomagali pri izvedbi srečanja, v prvi vrsti Turistični zvezi Slovenije, Mestni občini Velenje in KS Škale-Hrastovec. Poleg preseljenih Škalčanov in vabljenih gostov je še posebej toplo pozdravila predstavnike Muzeja Velenje, velenjske sekcije Slovenskega rodoslovnega društva, rodbino Meh ter Mirana Lukačka, ki so pomagali pri iskanju informacij ter pripravi razstav.
Program svečanosti je pripravila Eva Kumer, povezovala ga je Mateja Jan, kulturno zabavni del pa so prispevale mlade turistke Natalia Jakop, Saška Miklavžina in Pia Lipnik ter Ansambel Žarek s Škalsko pravljico.
V prijetnem sončnem popoldnevu je sledilo druženje pod brunarico, v katerem so za dobro vzdušje poskrbeli mladi turisti in predvsem obiskovalci sami. Ana Glinšek je predstavila zemljevid kraja ter lika Fane in Jurija, ki ju je oblikovala. Mladi turisti so med obiskovalce razdelili mini culice, nato pa z drugimi člani društva poskrbeli še za nekaj zabave. Preseljeni Škalčani so v spomin na srečanje prejeli skupinsko fotografijo in majhno pozornost, bili pa so tudi izzvani, da povedo nekaj besed vsem zbranim. Večina je to tudi izkoristila. Jože Aristovnik, Finin Jožek, je prebral svojo pesem Oda Revivasu ter se na ta način v imenu vseh preseljenih Škalčanov zahvalil organizatorju.
Veseli smo bili pohval in spodbud za naše nadaljnje delo, predvsem pa tega, da so nekateri s sabo pripeljali svoje vnuke in pravnuke, s pomočjo katerih se bo lahko nadaljevala tradicija srečanj. Bilo je prijetno popoldne, polno spominov na mladost, na Škale nekoč. Obljubili smo si, da se srečamo spet naslednje leto.
Na letošnjem srečanju je bilo posneto gradivo za nedeljsko reportažo z naslovom Čuvaji potopljene vasi avtorja Marka Radmiloviča, ki jo lahko poslušate na tej povezavi: https://radioprvi.rtvslo.si/2017/07/nedeljska-reportaza-74/.
Fotografije so prispevali Ana Glinšek, Vera Pogačar in Oskar Sovinc.