- Podrobnosti
-
Kategorija: Škale nekoč in danes
-
Zadnja posodobitev: torek, 09 februar 2021 07:54
-
Objavljeno: četrtek, 03 september 2009 16:34
-
Ogledov: 6805
Škale v preteklosti in v senci razvoja Šaleške doline v 20. stoletju
Škale so postale leta 955 sedež pražupnije ter ostale najpomembnejše naselje v dolini vse do vzpona Šoštanja konec 18. stoletja, kateremu je primat po drugi svetovni vojni prevzelo Velenje. Zgodovinski viri navajajo, da je bila konec 10. ali v začetku 11. stoletja v Škalah posvečena cerkev Svetega Jurija, ki je bila sploh prva cerkev v dolini. Stala je na Škalskem griču, okrog nje pa se je razvil mogočni center Škal, t.i. »sejmišče«. Zgradba je bila v osnovi gotska, zadnjo podobo pa je dobila v začetku 18. stoletja, ko je bila barokizirana. Dva od petih oltarjev je izdelal znani celjski kipar Ferdinand Gallo, oltarne podobe v cerkvi pa so bile delo slikarja Janeza Andreja Straussa in Slovenj Gradca (Hudales,1999).
Pomembnost je kraju pridalo še turnsko posestvo s cca 170 ha. V vasi so v začetku 20. stoletja delovali številni obrtniki. Prebivalci so se ukvarjali predvsem s kmetijstvom, vinogradništvom, prevozništvom in drugo obrtjo.
Konec 19. stoletja so bila v Šaleški dolini, tudi pod Škalskim gričem in v njegovi bližini, najdena bogata nahajališča lignita in s tem se je začelo razvijati premogovništvo. Eksploatacija premoga je bila zelo intenzivna med vojno in je strmo rasla še dolga leta po njej. Prvo naselje v Šaleški dolini, ki se je zaradi tega ugreznilo, so bile prav Škale. Središče Škal, imenovano tudi »sejmišče«, s tisoč let staro cerkvijo Svetega Jurija in župniščem, šolskima stavbama, stavbo občine, trgovino in gostilno, društvenim domom ter pokopališčem se je sesedlo samo vase in zalila ga je voda. To se je zgodilo leta 1951. S tem je kraj izgubil upravno, kulturno in ekonomsko osnovo, ki mu je dajala veljavo v dolini.
V naslednjih desetletjih je bil sicer del objektov nadomeščen z novimi, a ti se tako arhitekturno kot funkcionalno ne morejo primerjati z nekdanjim sejmiščem, njihova teritorialna razporeditev pa tudi ne daje občutka, da gre za središče naselja.
Škale so zaradi pogrezanja tal poleg središča in vse infrastrukture izgubile tudi velik delež kmetijskih površin. Preseljenih je bilo veliko prebivalcev, deloma v druge kraje, deloma pa na rob pridobivalnega prostora. Prekinjene so bile tudi prometne povezave, na pošteno nadomestno cesto v zameno za nekdanjo povezovalno cesto z Velenjem pa kraj čaka že več kot 30 let. Na ugrezninsko območje, ki ni bilo primerno za nobeno dejavnost, so se dolga leta odlagali odpadki iz cele doline, vas pa je bila tudi nadpovprečno izpostavljene emisijam iz Termoelektrarne Šoštanj.
V zadnjih letih se je kakovost zraka bistveno izboljšala, rekultivirane površine ob Velenjskem in Škalskem jezeru pa so na lepem postale idiličen kraj in tudi priljubljeno rekreacijsko območje številnih Velenjčanov in turistov.
Zgodovinska dejstva so povzeta po naslednjih pisnih virih:
- Hudales, J., Kljajič, D., Ravnikar, T., 1990. Šaleška dolina v XIX. in XX. stoletju: raziskovalna naloga. Velenje, Kulturni center »Ivan Napotnik«-Muzej, Občinska raziskovalna skupnost Velenje, 257 str.
- Hudales, J. 1999. Šaleška dolina v 18. in 19. stoletju. V: Velenje. Razprave o zgodovini mesta in okolice. Velenje, Mestna občina Velenje, str. 243-302
- Kljajič, D.,2001. Kratek pregled razvoja Velenja po letu 1945. V: Velenje. Zbornik raziskovalnega tabora 1999/2000. Velenje, Inštitut za ekološke raziskave ERICo Velenje, str. 14-19.
- Ravnikar, T., 1989. Škale:zbornik. Zbirka: Šaleški razgledi 3. Titovo Velenje, Kulturni center Ivan Napotnik. 125 str.
- Seher, A.1998. Zgodovina premogovnika Velenje, 2.knjiga. Velenje, Premogovnik Velenje, 591 str.
- Podatki na spletni strani Mestne občine Velenje (www.velenje.si)
- Podrobnosti
-
Kategorija: Škale nekoč in danes
-
Zadnja posodobitev: torek, 09 februar 2021 07:55
-
Objavljeno: petek, 11 september 2009 12:41
-
Napisal: Vida in Dolfe Lipnik
-
Ogledov: 14812
Škale - »sejmišče«
Škale so bile upravno, kulturno, predvsem pa versko središče Šaleške doline vse do sredine 18.stoletja, ko se je močno razvil Šoštanj. Na Škalskem griču je stala mogočna cerkev Svetega Jurija, ki je vse od konca 10.stoletja obvladovala dolino. Okrog nje so skozi stoletja zrasle stavbe in v prvi polovici 20. stoletja so skupaj s cerkvijo obdajale velik odprt prostor, imenovan »sejmišče«. Ob cerkvi je stalo župnišče, nasproti nje pa občinska stavba in dve šolski poslopji. Na severni strani je sejmišče zapirala malo nižja stavba, v kateri sta bili trgovina in gostilna, proti jugu pa je vodila pot mimo mogočnih topolov do pokopališča, ob katerem je stala tudi mrliška vežica. Pod cerkvijo, na zahodnem pobočju Škalskega griča, v smeri proti Pleterjam, sta stali še dve večji stavbi: društveni dom in t.i. »pajštva« (kašča). Na Škalski grič so vodile poti iz Plešivca, Škal, Podlubele, Lažoš, Hrastovca, Turna, Velenja, Pesja, Družmirja in Gaberk. Ob večjih cerkvenih praznikih je cela dolina romala proti cerkvi Svetega Jurija, kamor jo je vabilo zvonjenje petih zvonov. Za bogoslužje so služile tudi tri kapele, ki so takrat stale na Škalskem griču: Janova, kapela Svete Eme ter kapela v sklopu cerkve.
Prostor med zgradbami so ob nedeljah po glavni maši zapolnili ljudje, ker jim je tam župan ali občinski tajnik prebral pomembna obvestila. Ob večjih praznikih pa so prodajalci postavili številne stojnice in ta prostor res spremenili v sejmišče, kjer je bilo mogoče kupiti vse, kar je bilo značilno za tisti čas.
Sredi tega sejmišča je stala mogočna lipa, ob njej pa je bil globok vodnjak s pitno vodo. Omeniti moramo tudi vrtno utico pred župniščem, predvsem zato, ker so bile vse stene oblepljene z dopisnimi razglednicami, ki so jih na župnijski urad pošiljali odsotni farani že med prvo svetovno vojno. Morda je kako razglednico »rešil« kak posameznik, utice »pa ni bilo škoda« , ker se je v neposredni bližini podiralo tudi župnišče in cerkev.
Cerkev Sv. Jurija
Cerkev Svetega Jurija je bila prva cerkev v Šaleški dolini. Posvečena je bila konec 10. oziroma v začetku 11.stoletja. Zgradba je bila v osnovi gotska, zadnjo podobo pa je dobila v začetki 18. stoletja, ko je bila barokizirana. Dva od petih oltarjev je izdelal znani celjski kipar Ferdinand Gallo, oltarne podobe v cerkvi pa so bile delo slikarja Janeza Andreja Straussa iz Slovenj Gradca (povzeto po Hudales J., Šaleška dolina v 18. in 19. stoletju,1999).
Cerkev Svetega Jurija je bila skupaj s Škalskim gričem prva žrtev ugrezanja tal zaradi izkopavanja premoga v Šaleški dolini. Najprej je padel obokan , s freskami bogato obložen strop, nato pa stena za steno. Najdlje je zdržal zvonik, ki se je sicer močno nagnil, vendar še dolgo kot prst kazal v nebo nad škalskimi razvalinami. Ker je postal »življenjsko nevaren« za domačine in »psihološko breme« za krivce, so ga leta 1951 razstrelili.
Delavci rudniškega zunanjega obrata so sicer reševali mogočne orgle, jih razdrli in zložili pod kozolec, po več letih pa je bilo ugotovljeno, da sta uporabni samo še dve piščali.
Večina dragocenih podob, kipov in arhitekturnih mojstrovin je bila uničena. Kar se je ohranilo, pa se je preselilo v druge cerkve po dolini ali v muzej na Velenjskem gradu. V Škale sta se po dolgih letih vrnila le dva zvonova in kip Svetega Jožefa z detetom.
Pisni viri:
1. Hudales, J., Kljajič, D., Ravnikar, T., 1990. Šaleška dolina v XIX. in XX. stoletju: raziskovalna naloga. Velenje, Kulturni center »Ivan Napotnik«-Muzej, Občinska raziskovalna skupnost Velenje, 257 str.
2. Hudales, J. 1999. Šaleška dolina v 18. in 19. stoletju. V: Velenje.Razprave o zgodovini mesta in okolice. Velenje, Mestna občina Velenje, str. 243-302
3. Kljajič, D.,2001. Kratek pregled razvoja Velenja po letu 1945. V: Velenje. Zbornik raziskovalnega tabora 1999/2000. Velenje, Inštitut za ekološke raziskave ERICo Velenje, str. 14-19.
4. Poles R. et al, 1998. Sakralna dediščina Šaleške doline. Velenje, Pozoj, 812 str.
5. Ravnikar, T., 1989. Škale:zbornik. Zbirka Šaleški razgledi 3. Titovo Velenje, Kulturni center Ivan Napotnik, 125 str.