Uradni dogodek je bil sicer 6. in 7. julija, a vse se je začelo dogajati že nekaj mesecev prej, ko smo začeli z akcijo zbiranja predmetov o nekdanji škalski cerkvi sv. Jurija. Po spletu okoliščin se je ponudila priložnost, da se v Škale vrne mogočna oljna slika sv. Jurija, ki je krasila njen glavni oltar. In pograbili smo jo z obema rokama. Ni bilo enostavno niti hitro, a 1. julija 2019 je slika prispela v Škale in bila naslednjega dne, 2. julija, pod budnim očesom restavratorja Milojka Kumra in z mojstrsko pripravljenim dvižnim sistemom, za katerega sta poskrbela Slavko Jan in Vinko Mihelak, pritrjena na steno cerkve sv. Jožefa v Škalah. Javnosti je bila prvič dana na ogled v soboto, 6. julija, popoldne v sklopu razstave predmetov iz nekdanje cerkve sv. Jurija.
V soboto, 6. julija, smo povabili preseljene Škalčane, sooblikovalce razstave o cerkvi sv. Jurija, krajane in drugo zainteresirano javnost, da bi znova podoživeli Škalsko pravljico. Goste smo sprejeli na zunanjem prizorišču pred gasilskim domom Škale in jim izročili priložnostne spominke, ki so jih izdelali naši mladi člani. Sledila je svečanost s kulturnim programom v dvorani KS v gasilskem domu, ki smo jo pripravili v sodelovanju z učenci POŠ Škale. V programu, ki ga je povezovala Pavlica Šibanc Kodrun, so obiskovalce pozdravili predsednica društva REVIVAS Škale Vera Pogačar, podpredsednik sveta KS Škale-Hrastovec Rok Miklavžina, podžupan Mestne občine Velenje Peter Dermol ter direktorica Muzeja Velenje Mojca Ževart. Slednja je tudi predstavila rdečo nit letošnje Škalske pravljice, nekdanjo cerkev sv. Jurija, ter odprla razstavo o njej. Razstava v dvorani gasilskega doma je zajemala prikaz notranjščine nekdanje cerkve, umetniška dela z motivom cerkve in Škalskega hriba ter dokumente, podobice in listine, povezane z njo, pa tudi en kamen iz nekdanje cerkve, ki ga je bilo možno premakniti in fizično vključiti v razstavo. V spodnjih prostorih je bilo razstavljeno zbrano slikovno gradivo.
Po zaključku uradnega dela so se obiskovalci preselili na zunanje prizorišče, kjer jih je čakala bogata ponudba domačih dobrot in izdelkov ter pogostitev. Marsikdo se je ustavil ob stojnicah in tudi ob nastajajočih novih umetninah, ki so jih v senci dreves ustvarjali člani Društva šaleških likovnikov. Sicer pa je Pavlica Šibanc Kodrun poskrbela, da je bilo na prizorišču ves čas zabavno in veselo.
Piko na i letošnji Škalski pravljici in 19. srečanju preseljenih Škalčanov je dala razstava mašnih plaščev, liturgičnega posodja, slik in drugih predmetov iz nekdanje cerkve sv. Jurija, ki smo jo v sodelovanju z Muzejem Velenje, velenjskima župnijama sv. Martin in sv. Marija ter arhitektom Rokom Polesom postavili v cerkvi sv. Jožefa. Razstavljene predmete je obiskovalcem med 16. in 18. uro predstavljal Rok Poles, dober poznavalec sakralne dediščine Šaleške doline. Med obema prizoriščema smo organizirali prevoz.
Škalska pravljica se je nadaljevala še v nedeljo, 7. julija 2019, najprej pri cerkvi sv. Jožefa. Sekcija izdelovalk rož iz krep papirja je poskrbela za posebno okrasitev kapele in vhoda v cerkev. Pri sv. maši je župnik Janko Rezar blagoslovil sliko sv. Jurija, ki se je po 70 letih vrnila v Škale. V slovesnosti po sveti maši sta o pomenu nekdanje cerkve in same slike spregovorila direktorica Muzeja Velenje Mojca Ževart in arhitekt Rok Poles. Za pogostitev obiskovalcev so poskrbele članice društva.
Razstavo v gasilskem domu Škale si je bilo možno ogledati še v nedeljo do 20. ure. Ob 16. uri je bil za obiskovalce organiziran voden ogled, v sklopu katerega je Rok Poles podrobneje predstavil nekdanjo cerkev sv. Jurija in ohranjene predmete.
Fotografije so prispevali Marija Glinšek, Zvone Kodrun, Eva Kumer in Vera Pogačar.