Ponosni smo na to, da je v Škalah služboval tudi pesnik Anton Aškerc.
Rodil se je leta 1856 v Globokem v revni družini, kjer je mati umrla, ko mu je bilo komaj 12 let. Po končani maturi se je šolal na semenišču v Mariboru in postal kaplan. Že kot bogoslovec se je razvijal v svobodomisleca, vse bolj je dvomil o verskih dogmah. Strastno je prebiral knjige o drugih verstvih, zato je prihajal v navzkrižja s svojim poklicem in predstavniki krščanske vere. Poklic kaplana je opravljal bolj po sili, večkrat je zamudil, njegove maše so bile sila kratke. Posledično so ga prestavljali iz ene župnije v drugo in tako je prišel tudi v Škale. V Škalah je kaplanoval v letih od 1894 do 1898. Poučeval je verouk tako v Škalah kot tudi v Plešivcu. V času svoje službe v Škalah je izdal svojo pesniško zbirko Lirske in epske poezije. Močno je čutil z rudarji in bil zelo pretresen nad bedo in trpljenjem njihovih družin. Svoja občutenja je opisal v socialno-kritični pesmi Delavčeva pesem o premogu. Škale so bile zadnja fara na njegovih kazenskih prestavitvah po Sloveniji, od tu je šel v Ljubljano in do predčasne upokojitve opravljal delo mestnega arhivarja. Umrl je leta 1912 in je pokopan na Navju, starem ljubljanskem pokopališču.
» Truplo tvoje čas strohni v gomili, ali čaša tvojih del ostane! Narod tvoj bo pil iz čaše tvoje, s pitjem njenim bode se napajal - v delih svojih živel sam boš večno!" (iz Anton Aškerc, Čaša nesmrtnosti)
Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Za Prijavo / Registracijo morate omogočiti Piškotke v nasprotnem primeru ta ni mogoča. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?
.