V juliju in avgustu smo že četrto leto zapored organizirali poletne počitniške aktivnosti za osnovnošolske otroke iz naše krajevne skupnosti. Tudi tokrat so bile usmerjene v odkrivanje zanimivosti kraja in okolice, razvijanje spretnosti in okolju prijazno mobilnost, predvsem pa so bile namenjene druženju in zabavi. Zelo dobro in uspešno smo izvedli vseh osem napovedanih srečanj, ki so se dogajala vsako sredo dopoldne. Poleg vsebinskega dela je bilo vedno poskrbljeno tudi za igre in malico.
Uvodno srečanje, Štemplarije, je 6. 7. organizirala Marija Glinšek ob pomoči Cvetke Lipnik, Dragice Turk in Zvoneta Kodruna. Pri brunarici pri gasilskem domu Škale so otroci pod njenim vodstvom barvali in potiskovali majice ter pri tem izražali svojo kreativnost in se zabavali.
V sredo, 13. 7., so potekale Igrarije. Eva Kumer je ob pomoči Marjane Keršič, Jožice Repnik in Zvoneta Kodruna popeljala otroke na sprehod mimo Škalskega do Velenjskega jezera. Ogledali so si Visto in občudovali razgled na Šaleško dolino in velik del naše krajevne skupnosti. Sprehodili so se po parku, največ časa pa preživeli na igrišču pod Visto in na prenovljenem otroškem igrišču ob robu parka.
Konjarije so že del železnega repertoarja poletnih počitniških aktivnosti, ki jih vodi Zvone Kodrun. Tokrat so bile na programu 20. 7., pri izvedbi pa so Zvonetu pomagale Pavlica Šibanc Kodrun in Mira Cerkovnik ter animatorki Konjeniškega kluba Velenje Urška Kodrun in Špela Zdolšek. Po sprehodu od gasilskega doma Škale do Konjeniškega kluba so si najprej ogledali hleve ter spoznali delo s konji, sledilo pa je jahanje in zabavne igre.
Mastodontarije so se 27. 7. odvijale na Velenjskem gradu in v Starem Velenju pod vodstvom Vere Pogačar in ob pomoči Saše Miklavžina in Anke Hrašan. Otroke so z lokalcem popeljale iz Škal do Vile Biance in nato po 233 stopnicah na grad. Ogledali so si afriško zbirko Františka Foita in prenovljeno razstavo Mastodont, za katero imata veliko zaslug dr. Katica Drobne, vodja izkopavanj na najdiščih mastodonta leta 1964, in naša članica Ana Glinšek, ki je oblikovala razstavo. Udeleženci srečanja so pokukali tudi v kapelico Sv. Jurija in v Hišo mineralov ter se sprehodili po prenovljenem Starem Velenju.
Tudi za naslednje srečanje, 3. 8., smo izkoristili možnost brezplačne vožnje z lokalcem iz Škal do Velenja in nazaj. Zeliščarije, ki jih je vodila Vera Pogačar ob pomoči Saše Miklavžina, Anke Hrašan in Marte Mravljak, so bile prvenstveno namenjene obisku Knjižnice Velenje ter ogledu razstave o zeliščih in sodelovanju na delavnici Društva zeliščarjev Velenje, »Naredimo si poletni šopek«. Bilo pa je še dovolj časa za skok do Titovega trga, obisk stojnice kmetije Eko Mlinar na tržnici in preizkus igral na Pikinem igrišču, nato pa še za igre pri brunarici.
V sredo, 10. 8., so se otroci pod vodstvom Zvoneta Kodruna ter ob pomoči Mire Cerkovnik in Eve Kumer znova peš podali mimo Škalskega do Velenjskega jezera na Čolnarije. Pri čolnarni jih je čakal jezerski čoln, pleterca, s katerim so jih člani Kluba vodnih športov popeljali po jezeru in jim predstavili zgodbe potopljenih vasi. Druženje so zaključili na Velenjski plaži, kjer so »za povrh« dobili še sladoled.
Izletarije naslednjo sredo, 17. 8., je vodila Gabrijela Rednak ob pomoči Toma Lipnika in Zvoneta Kodruna. Otroke je popeljala do Velenja z lokalcem, sledil pa je pohod na hrib Jakec, na katerem kraljuje cerkev Sv. Jakoba. Gabrijela je otrokom predstavila Šaleško dolino in okoliške hribe z druge perspektive, zraven pa dodala še kup poučnih informacij o zgodovini in geografiji.
Metuljarije 24. 8. so bile zadnje letošnje srečanje v sklopu poletnih počitniških aktivnosti. Slednje je v celoti pripravil in izvedel starejši podmladek društva pod vodstvo Klare Jan. Pomagali so ji Ema Jan, Nejc Pihler in Zvone Kodrun. Na likovni delavnici pri brunarici ob gasilskem domu Škale so otroci spoznavali nočne metulje ter ustvarjali metuljaste okraske iz papirja. Nastali so čudoviti izdelki in čudovite fotografije dogodka.
Na poletnih počitniških aktivnostih zelo uživamo tako otroci kot animatorji. Veliko se naučimo, se družimo in zabavamo. Otroke vabimo tudi na ostale dogodke in predstavitve društva, predvsem pa na velikonočne in adventne delavnice. Posebej njim je že nekaj let namenjeno sodelovanje v mednarodnem projektu Noč knjige, za katerega starejši podmladek vsako leto pripravi posebno temo (letos je bila to Noč zinov), izvede dvodnevni dogodek in izda publikacijo. V želji, da tako ostane tudi v prihodnje in s ciljem, da v naše vrste privabimo še več mladih, bo starejši podmladek društva predvidoma do konca novembra letos izdal zgibanko s predstavitvijo aktivnosti podmladka.
Starejši podmladek poleg zgoraj navedenih aktivnosti zase organizira tematska srečanja in izdatno pomaga pri digitalizaciji dediščine in promociji društva.